Pozriete sa na svoju novo zariadenú miestnosť a poviete si: „Hm, hm, hm, niečo tomu chýba.“ Áno presne tak. Doplnky a dekorácie vedia krásne zútulniť celý interiér a dodajú pociť domova. Do akej miery ich použiť? To je už otázka vkusu. Dôležité je, aby sa to páčilo Vám.

Ak teda máte v byte steny, ktoré si žiadajú mierne oživiť, tu je niekoľko možností:

1. Obrazy

obrazy-do-obyvacky To by som si neodpustila, keby som túto možnosť nespomenula ako prvú. Pekný obraz (najmä ručne maľovaný) je úchvatný, môžete naň hľadieť stále znovu, nevyjde z módy. Obraz na stenu skrátka patrí. Pri výbere obrazov dbajte na to, aký je rozmer steny. Tomu prispôsobte i veľkosť obrazu. Do užšieho priestoru sa hodia užšie a dlhšie obrazy, na veľkú prázdnu stenu jeden dominantný veľký obraz. Alebo kombinácia viacerých menších obrazoch. Dnes sú moderné viacdielne obrazy, ktoré sa môžu stať veľmi pôsobivou dominantou voľnej steny napríklad za pohovkou v obývačke alebo posteľou v spálni.

obrazy-obyvackaFarebnosť obrazov tiež prispôsobte interiéru. Ak miestnosť hýri farbami, výrazne farebným obrazom nič nepokazíte. V dôkladne zladených miestnostiach je vhodné použiť obraz menej sýtych farieb, prípadne obraz ladený do farieb nábytku. Ak máte chuť experimentovať, zariaďte miestnosť do neutrálnych farieb a zvoľte výstredné farebné dekorácie (obrazy, bytový textil, lampy, vázy, kvetináče a pod.) Zaujímavo pôsobí i opak. Živé farby stien a nábytku a k tomu neutrálne doplnky.  Ak máte približnú predstavu aký obraz by sa Vám hodil, ale neviete taký nájsť, dajte si namaľovať obraz na mieru alebo populárna je i tlač fotky na plátno, aj keď z takémuto obrazu chýba čaro podľa mňa.

 

2. Samolepiace dekorácie na stenu

samolepka-na-stenuInternet a obchody s bytovými doplnkami sú preplnené rôznymi vychytávkami. Máte na výber množstvo motívov. Inštaláciu takejto aplikácie zvládne snáď každý. Chce to trochu trpezlivosti a precíznosti, ale nie je to nič zložité. Fóliu len treba lepiacou stranou priložiť k stene, nalepiť a pomaly stiahnuť vrchnú časť. Nie je to síce príliš kreatívne riešenie a pre tých, ktorí majú radi presnosť a dokonalé línie to môže byť to správne riešenie. Ich cena sa pohybuje od 7 eur, závisí od veľkosti nálepky. Väčšiu námahu však budete musieť vynaložiť pri odstraňovaní nálepky.

 

3. Maľovanie priamo na stenu

malovanie-na-stenu1Popustite uzdu svojej fantázii a namaľujte si jednoduchý ornament priamo na stenu. Do väčšiny miestností sa hodia skôr jednoduché jednofarebné tvary. Farebný obrazec cez celú stenu sa hodí skôr do detských izieb. Deti sa vďaka tomu môžu cítiť ako v rozprávke. Ak si netrúfate na takéto dielo sami, je veľa šikovných ľudí, ktorí ponúkajú takéto služby. Stačí pogoogliť.

Dobrý tip ako si namaľovať ornament na stenu sám a bez šablóny je projektor. Obrázok, ktorý by ste chceli mať na stene si otvoríte vo svojom počítači, nastavíte projektor a môžete obkresľovať. Týmto spôsobom zostanú zachované všetky proporcie obrázka a popredu vidíte, ako to bude na stene vyzerať. Použiť sa dajú i klasické temperové farby, ale priamo interiérová farba, s ktorou ste maľovali stenu. Treba len dokúpiť tónovačku a namiešať potrebný odtieň. Dnes majú interiérové farby už výborné krytie, takže hravo do toho. Nemusíte sa báť, že Váš obrázok sa Vám už nikdy nepodarí premaľovať.

4. Kombinácia obrazu a maľby na stene

malovanie-na-stenu-s-obrazomStene vdýchnete život,ak skúsite jednoduchú a pritom veľmi efektnú kombináciu rôznych farieb na stene a obrazu. Odporúčam niečo jednoduché pásik, štvorec, obdĺžnik, ktorý sa stane podkladom pod obraz a pomôže mu ešte viac vyniknúť. Je to veľmi jednoduché a pritom efektné. Použiť sa dajú klasické interiérové farby, takže nemusíte kupovať nič naviac.

 

 

 

 

5. Fototapety

fototapetaAk túžite po mega veľkom obraze, ktorý bude vyzerať ako živý, fototapety sú pre Vás tým pravým. Nalepenie tapety nedá až takú námahu ako ručné maľovanie, opäť sa však trochu viac natrápite, ak ju budete chcieť odstrániť. Je to trochu drahšie riešenie. Ceny sa pohybujú približne od 30 do 100 eur.  Fototapety už jednu éru slávy prežili, potom sa stali gýčovými. Dnes však existujä modernejšie zariadenia zabezpečujúce kvalitnú tlač, väčšie rozlíšenie. Takže obraz vyzerá ako živý. Treba to však dobre zvážiť, aby ste to s tým dekórovaním neprehnali. 🙂